Mikrodumbliai – vienaląsčiai arba daugialąsčiai dumbliai, turintys daugybę vitaminų ir sveikatai naudingų maisto medžiagų. Jie laikomi vienais turtingiausių maisto medžiagų šaltinių Žemėje. Mikrodumbliai neturi nei šaknų, nei lapų, todėl jie naudoja saulės energiją bioaktyvioms maisto medžiagoms gaminti. Vienos svarbiausių ir plačiai žinomų mikrodumblių šeimų yra Spirulina platensis ir Chlorella vulgaris. Šioms šeimoms priklausančios auksinė chlorelė ir spirulina pasižymi panašiomis savybėmis, bet jos turi ir nemažai skirtumų. Apžvelgiame keletą svarbiausių pastarųjų superproduktų panašumų ir skirtumų.
Baltymai

Auksinė chlorelė. Turi daugiau nei 30 proc. baltymų, todėl, palyginti su jautiena, kurioje paprastai yra apie 25 proc. baltymų, žuvimi (18–29 proc.), kiaušiniais (13 proc.) ar sojomis (30 proc.), tai – baltymų gausus maisto šaltinis, kuris tinka subalansuotai, sveikai, vegetariškai ir veganiškai mitybai.

Vienas arbatinis auksinių chlorelių šaukštelis (apie 10 g) prilygsta pusės kiaušinio, 100 ml pieno arba 12 g kepsnio baltymų kiekiui.

Spirulina. Joje yra 60 proc. baltymų (du kartus daugiau nei raudonojoje mėsoje). Spirulina laikoma visaverčiu baltymų šaltiniu ir dėl viename jos grame esančių baltymų kiekio dažnai prilyginama kiaušiniams. Jos sudėtyje esantys baltymai panaudojami efektyviai – žmogaus organizmas sugeba įsisavinti net iki 50–61 proc. joje esančių baltymų.

Vitaminai ir mineralai

Auksinė chlorelė. Pasižymi dideliu kiekiu amino ir omega riebalų rūgščių, skaidulų, mineralų, vitaminų A, K1, B1, B2, B3, B6, C, E. Auksinės chlorelės itin naudingos sveikatai: palaiko imuninę sistemą, skatina smegenų vystymąsi, padeda palaikyti kaulų tankį ir regėjimą, yra naudingos odai ir plaukams. Jose gausu kalcio, fosforo, natrio, kalio, magnio, geležies, cinko, seleno.

Spirulina. Puikus maisto medžiagų šaltinis: joje yra vitaminų B1, B2, B3, B6, B9, C, D, A ir E. Ji taip pat yra puikus kalio, kalcio, chromo, vario, geležies, magnio, mangano, fosforo, seleno, natrio ir cinko šaltinis.

Spirulinos sudėtyje yra B12, tačiau jis yra tokios formos, kurios žmogaus organizmas nesugeba pasisavinti arba jis yra visiškai neefektyvus.

Skonis ir kvapas

Auksinė chlorelė. Ji yra bekvapė ir beskonė. Šie gėlavandeniai dumbliai yra natūralios auksinės spalvos ir neutralaus skonio, todėl juos galima naudoti bet kokiame patiekale.

Spirulina. Būdingas stiprus dumblių skonis ir kvapas. Jos skonis yra šiek tiek kartus. Pastebėta, kad spirulinos skonis būna geresnis, kai ji derinama su kitu supermaistu.

Priešvėžinės savybės

Auksinė chlorelė. Auksinių chlorelių miltelių vartojimas gali užkirsti kelią širdies ir kraujagyslių ligoms bei vėžiui ir turėti teigiamą poveikį gydant vėžį. Paprastai vėžiu sergančių žmonių kraujyje yra mažesnis vitamino A ir beta karotino kiekis. Auksinėse chlorelėse gausu abiejų medžiagų. Tyrimai rodo, kad vitaminas A ir beta karotinas gerina imuninės sistemos gebėjimus ir gali turėti teigiamą poveikį gydant vėžį. Harvardo universiteto tyrimai rodo, kad dumblių ekstraktai, tokie kaip auksinės chlorelės, veiksmingiau kovoja su vėžiu nei vien beta karotinas.

Spirulina. Padeda gaminti antikūnus, su infekcijomis kovojančius baltymus ir kitas ląsteles, padedančias sustiprinti imunitetą ir įveikti tokias lėtines ligas kaip vėžys.

Itin plačiai tiriamas jos poveikis burnos ertmės vėžiui.

Kraujo spaudimas

Auksinė chlorelė. Joje gausu chlorofilo, fosfolipidų ir karotinoidų. Šie padeda kovoti su laisvaisiais radikalais ir mažina oksidacinę žalą, kuri galiausiai sukelia aterosklerozę. Be to, auksinėse chlorelėse esantis didelis magnio kiekis užtikrina gerą širdies veiklą, reguliuoja kraujospūdį ir apsaugo nuo insulto.

Spirulina. Joje randama pigmento fikocianino. Šis fermentas, pasak mokslininkų, pasižymi antihipertenziniu poveikiu, paprasčiau tariant, padeda sumažinti kraujo spaudimą. Vartojant didesnes spirulinos dozes, sumažėja kraujo spaudimas, kuris lemia daugelio rimtų ligų išsivystymą.

Sunkiųjų metalų šalinimas

Auksinė chlorelė. Patekusios į žmogaus organizmą auksinės chlorelės padeda natūraliai organizmui atsikratyti nuodingų medžiagų, pašalina iš organizmo sunkiuosius metalus ir teršalus.

Spirulina. Patekusi į žmogaus organizmą spirulina gali jungtis su sunkiaisiais metalais ir taip padėti jų atsikratyti.

Tvarumas

Auksinė chlorelė. Šie dumbliai auga vandens aplinkoje, todėl jiems nereikia žemės. Dėl šios priežasties gamybai taip pat nereikia daug vandens ar intensyvaus ūkininkavimo. Taip pat mikrodumbliai pagamina apie 50 proc. atmosferoje esančio deguonies ir tuo pat metu naudoja anglies dioksidą – taip mažina šiltnamio efektą.

Spirulina. Tai yra vienas ekologiškiausių augalų pasaulyje. Ji viename hektare pagamina dvidešimt kartų daugiau baltymų nei kiti dažniausiai auginami augalai, tokie kaip kukurūzai ir net sojų pupelės, o jai gaminti sunaudojama dešimt kartų mažiau vandens. Kilogramui spirulinos pagaminti sunaudojama mažiau nei 500 litrų vandens.

Spiruliną galima skinti ištisus metus ir ji gali atlaikyti ekstremalius temperatūros pokyčius. Jei retkarčiais mėsos porciją iškeistume į spiruliną, galėtume šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą sumažinti vidutiniškai 10 kartų.

Svarbu įsidėmėti

Auksinė chlorelė. Jei auksines chloreles vartojate pirmą kartą, rekomenduojama pirmas dvi savaites pradėti vartoti po 5 g per dieną, kad palengva prasidėtų organizmo valymosi procesas. Nurodytą kiekį baltyminių miltelių galima įmaišyti į bet kokį patiekalą ar gėrimą. Nuo antros vartojimo savaitės rekomenduojama paros dozė yra 10 g per dieną.

Auksinės chlorelės organizmo neloleruojamos būna gana retai.

Spirulina.  Gali turėti per didelį kiekį jodo. Organizmui reikia nedidelio kiekio jodo, kad jis tinkamai funkcionuotų. Jis yra esminė skydliaukės hormonų sudedamoji dalis. Rekomenduojama jodo norma suaugusiesiems yra 150 mikrogramų per dieną. Per didelis jo kiekis gali neigiamai paveikti skydliaukės funkciją. Jodo kiekis dumbliuose labai skiriasi, tačiau juose gali būti daugiau nei 4 500 mikrogramų.

Asmenims, sergantiems fenilketonurija, prieš vartojant spiruliną reikėtų pasitarti su gydytoju, nes jos sudėtyje yra fenilalanino. Taip pat asmenys, geriantys bet kokius kraują skystinančius vaistus, turėtų prieš pradėdami (ar nutraukdami) spirulinos vartojimą pasikonsultuoti su gydytoju. Kai kuriems asmenims, sergantiems autoimuninėmis ligomis, patartina vengti spirulinos. Pasitarti su gydytoju ar vaistininku rekomenduojama ir nėščioms bei žindančioms moterims ir asmenims, turintiems rimtų sveikatos sutrikimų.

Krepšelis
🎁 Iki nemokamo pristatymo Jums trūksta tik 35,00 
Jūsų krepšelis tuščias.

Įsidėkite prekių į krepšelį.